fbpx

Maroko idealne na samodzielny wyjazd (bonus Algieria)

Maroko idealne na samodzielny wyjazd
Czy Maroko to dobry pomysł na pierwszy trip do kraju islamskiego? Jak się do tego zabrać i czy jest to bezpieczne? A może marzy Ci się rejon Maghrebu, bez tłumu turystów a do tego lubisz wyzwania? Dwa kraje leżące tak blisko siebie: Maroko i Algieria – jedno instagramerska mekka, gdzie turyści są od zawsze, drugie – państwo próbujące znaleźć rozwiązanie na społeczne protesty, gdzie turysta to rzadkość. W tym rejonie każdy znajdzie coś dla siebie.

Podcast o podrozy do Maroko
Maroko idealne na samodzielny wypad

O czym rozmawialiśmy w tym odcinku?

[00:00] Wstęp.
[02:32] Co robiliśmy na pierwszym wyjeździe do Maroko.
[02:48] Bezpieczeństwo w Maroku.
[03:23] Czy możemy wejść do meczetu w Maroku?
[03:53] Co z atakami terrorystycznymi? Czy powinniśmy się tego obawiać?
[04:37] Jak dużo jest turystów w Maroku i gdzie jest ich najwięcej? Czy jest to popularny kierunek wśród Polaków?
[06:36] Jak dostać się do Maroko? Loty z Polski i sposoby transportu na miejscu.
[09:10] Hotele w Maroku – co jest w nich takiego, że warto darować sobie hotele sieciowe?
[11:19] Lata 60 w Maroku i popularność tego kraju wśród hippisów
[12:01] Co wspólnego ma Yves Saint Laurent z Marokiem?
[15:58] Rola Maroka w konflikcie o Saharę Zachodnią, polecamy książkę Bartka Sabeli “Wszystkie ziarna piasku”
[18:27] O zamkniętej granicy marokańsko- algierskiej.
[19:40] Różnice między Algierią a Marokiem
[20:09] Jak to jest być turystą w kraju zupełnie nie turystycznym, na przykładzie Algierii
[21:24] Jak wyglądały protesty mieszkańców Algierii i co je wywołało?
[21:27] Wybory prezydenckie w Algierii
[23:57] Jak zabrać się za przygotowania wyjazdu do Algierii i co można tam zobaczyć
[26:45] Czy w Algierii jest bezpiecznie?
[26:45] Zakończenie

Maroko idealne na samodzielny wypad

Śmiało twierdzimy, że do Maroko można wyjechać samodzielnie.

Kraj ten jest póki co najbezpieczniejszym miejscem w regionie i nic nie wskazuje by miało się to zmienić. Loty z Warszawy dostępne są już od 200 zł ale możesz zdecydować się również na czarter, który da Ci bagaż nadawany w cenie. Co z poruszaniem się na miejscu? Tylko twój budżet Cię ogranicza – Maroko jest świetnie skomunikowane i posiada duży wybór komunikacji publicznej. Hotele można zarezerwować przez internet, lub pójść na żywioł i próbować szczęścia na miejscu. Czeka Cię tam cudowna kuchnia, piękne miasta i pozostałości po szalonych latach 60, gdy do Maroka ściągali hipisi w poszukiwaniu siebie i inspiracji. Kraj ten był na top liście The Rolling Stones a także Yves Saint Laurent i jego partnera. Kuba opowie historię tego kreatora mody i co związanego z nim można zobaczyć nadal w Maroko.

Każdy kraj ma swoje mniejsze i większe bolączki. Dlatego serdecznie namawiamy do tego by przed decyzją o wyjeździe zagłębić się w historię oraz teraźniejszą sytuację danego miejsca. Świetnym i bardzo przyjemnym sposobem na to są reportaże, które często otwierają oczy na faktyczną sytuację w państwie do którego chcemy wyjechać. Czasem mogą nawet spowodować to, że zmienimy naszą destynację

Maroko na samodzielny wyjazd
Samodzielne Maroko wycieczka w Atlas

Polecamy dwie książki dotyczące Maroka. Pierwsza to powieść “Dom kalifa” napisana przez Tahir Shah. Drugą – “Wszystkie ziarna piasku” Bartka Sabeli, która opowiada o realiach konfliktu o Saharę Zachodnią, który rozgrywa się w Maroku. Bo nie ma miejsc idealnych, a o niektórych sytuacjach media zupełnie nas nie informują. Warto wyrobić sobie swoje zdanie na ten temat.

Docieramy także do głosującej Algierii, która może być teraz dość dużym wyzwaniem jeśli chcemy ją odwiedzić na własną rękę. Ponieważ ruch turystyczny w tym kraju jest bardzo mały, a od prawie roku trwają tam nieprzerwanie protesty, to możemy mieć problemy już przy wyrabianiu wiz. Ale trudy te są nam wynagradzane na miejscu, gdzie niesamowite zabytki możemy odkrywać na własną rękę lub przy asyście panów ze służb bezpieczeństwa.

A już za tydzień, w przedwigilijny poniedziałek, przyjrzymy się świątecznemu szaleństwu w Jerozolimie i Betlejem.Ten niegościnny skrawek ziemi miesza w głowach już od wielu wieków, zamieniając ten obszar w plątaninę żali i pretensji, które wyglądają jakby nigdy nie miały skończyć się happy endem.

Zapraszamy serdecznie na rozmowy o dobrych, pięknych i prawdziwych podróżach. Będzie nam niezmiernie miło spędzić z Tobą te pół godziny co tydzień!

Leave a comment