fbpx

Na tropach Smętka – Warmia i Mazury przed wojną i dziś

  Podróż po Warmii i Mazurach śladami słynnego reportażu Melchiora Wańkowicza “Na tropach Smętka”. Najsłynniejszy polski reporter opiisywał Prusy Wschodnie w przededniu wojny. Dlaczego dziś prawdziwych Mazurów już nie ma? I czy aby na pewno…? Co się stanie, gdy zakopiemy pod progiem chałupy nieochrzczone dziecko na 7 lat? Gdzie znajdował się najważniejszy pomnik III Rzeszy i co z niego zostało?…

Read more

BIałystok śladami esperanto i Zamenhofa

BIAŁYSTOK ŚLADAMI ZAMENHOFA Esperantyzm to nie tylko język, to piękne marzenie o świecie bez wojen, o ogólnoludzkiej wspólnocie, która rozwiązuje swoje problemy na drodze rozmowy, a nie walki. Jeden człowiek – Ludwik Zamenhof – miał tyle siły, żeby nie tylko wymyślić nowy język, ale również stworzyć międzynarodowy ruch ludzi wierzących w jego idee. Dziś w esperanto mówi ok milion ludzi…

Read more

Szlak folkowych przystanków

Wszyscy kojarzymy te obrazy, choć nie zawsze umiemy dopasować je do tytułów i nazwisk artystów, którzy je stworzyli. “Babie Lato”, “Portret Józia Feldmana”, “Ojczyzna” czy “Na pastwisku”. Mówi Wam to coś? Nawet jeśli nie, to nazwiska takie jak Malczewski, Wyspiański, Witkiewicz, Chełmoński – na pewno. Okazuje się, że jest w Polsce miejsce, gdzie można zobaczyć ich obrazy z bliska, za…

Read more

Kopernik na Warmii

Sekretne życie Mikołaja Kopernika Czy astronom miewał romanse, mimo że był księdzem? I czy na pewno był księdzem? Jaka była jego rola w wojnie z krzyżakami? Jak to możliwe, że krzyżacki szpieg został polskim biskupem? I dlaczego Kopernik nie lubił się ze swoim ostatnim przełożonym? Oto opowieść o miłości, przyjaźni, zdradzie i wierności. Życie Kopernika zdecydowanie nie było nudne. Odwiedzimy…

Read more

Kopernik na Pomorzu

Zapraszam na podróż po Pomorzu śladami jednej z najciekawszych postaci naszej historii – i najważniejszych w historii świata w ogóle. Człowiek, który wymyślił jedno z podstawowych praw ekonomii, byl pionierskim tłumaczem, odważnym politykiem, cenionym lekarzem, a przy tym – wedle wszelkiego prawdopodobieństwa – po prostu fajnym gościem, oddanym przede wszystkim nauce, robiącym karierę niejako przy okazji – jak to na…

Read more

Cypr- Moja wyspa murem podzielona

Jak to jest mieszkać w podzielonym mieście? Czym są granice dla współczesnych Cypryjczyków? I czy Cypr się kiedyś zjednoczy? Na te i inne pytania spróbujemy odpowiedzieć, chodząc po strefie buforowej, oddzielającej zwaśnione narody. Zajrzymy za drut kolczasty w Nikozji, siądziemy na kawie na ziemi niczyjej i pogadamy z człowiekiem, który jest zawieszony między dwoma państwami – zupełnie jak Tom Hanks…

Read more

Gruzińskie mozaiki i industrial w Zestafoni

Co łączy hutę żelazostopów i jednego z najwybitniejszych artystów Gruzji? Oczywiście sztuka. W Gruzji powstał właśnie wyjątkowy szlak mozaik z czasów radzieckich, który połączyłem ze zwiedzaniem gigantycznego zakładu przemysłowego. Na czym polega wyjątkowość mozaik i dlaczego były tak popularne w całym ZSRR? Jak je tworzono i dlaczego artyści żyli jak pączki w maśle? Jakie jest najbrzydsze miasto świata? Czy sztuka…

Read more

Bieszczadzcy rozbójnicy, Wataha i mama Warhola

Kim są Bojkowie i czym różnią się od Łemków? Co robią ich potomkowie? Czym jest biały głos? Tołhaje to zbójnicy z Bieszczadów i zespół muzyczny mieszający folk ze współczesnymi brzmieniami i improwizacją. Z wokalistką Marysią Kulik rozmawiamy o muzyce, dawnych funkcjach pieśni, historii, współczesności, mamie Andy’ego Warhola i serialu Wataha. Możesz słuchać nas na Spotifaju (zjedź niżej) , albo, jeśli…

Read more

Sercu bliski Beskid Niski

Sercu bliski Beskid Niski Wędrując przez Magurski Park Narodowy możemy natknąć się na nieźle zachowane piwnice, zarośnięte studnie i fundamenty domów. To, co dziś jest szumiącym lasem, przed wojna było gęsto zaludnionym terenem. Udaliśmy się do jednej z takich opustoszałych wsi, by posłuchać historii schroniska Hajstra, które jest dziś jednym z trzech budynków w Hucie Polańskiej. Jak wygląda dzieciństwo z…

Read more

Gwiezdne Bieszczady

Gwiezdne Bieszczady Bieszczady to jedno z najmniej zanieczyszczonych światłem miejsc w Unii Europejskiej. Gwiazdy widać tu tak dobrze jak w najlepszych obserwatoriach na świecie. Pewien Słowak z Bratysławy zainicjował tu powstanie Parku Gwiezdnego Nieba, w którym organizuje pokazy pod bajecznie rozgwieżdżonym nieboskłonem. Po co człowiekowi ciemność? Co daje patrzenie w gwiazdy? Kim są astroturyści? Czy warto jeszcze rzucić wszystko i…

Read more