fbpx

Betlejem: wielki mur i wielki streetart

Samodzielnie do Betlejem, Benksy, mur
Będąc w Jerozolimie szkoda by było nie zobaczyć również Betlejem. Oba miasta oddalone są od siebie o około 10 km. Niestety leżą po dwóch stronach “muru bezpieczeństwa”, który został postawiony przez Izrael, pod pretekstem zwiększenia bezpieczeństwa swoich obywateli. Powoduje to, że pozornie krótka wycieczka urasta do rangi przekroczenia muru, przejścia checkpointów oraz opuszczenia terytorium Izraela.

O czym rozmawialiśmy w tym odcinku?
[00:00] Wstęp
[03:30] Dojazd do Betlejem, przekraczanie checkpointów
[07:05] Króciutka historia Izraela i Palestyny / Geneza konfliktu
[11:10] Czy w Izraelu jest bezpiecznie?
[12:55] “Mur bezpieczeństwa”
[15:22] Co jest niezwykłego w Bazylice Narodzenia?
[23:14] Banksy i street art w Betlejem
[32:54] Walled Off Hotel – Hotel Banksy’ego
[37:00] Mur izraelski vs berliński
[39:56] Zapowiedź kolejnego odcinka / Zakończenie

Mural Banksiego w Betlejem: mężczyzna rzucający kwiatami
Mural Banksiego na murze w Betlejem - gołąbek pokoju

Linki do stron, o których wspominam, z dokładną lokalizacją prac Banksy’ego:
https://uneventenor.com/how-to-see-the-banksy-artwork-in-bethlehem-with-maps/
http://banksyworld.blogspot.com/2012/10/banksy-graffiti-in-palestine.html

Zachęcamy do przejechania się do Betlejem samodzielnie – bez wykupywania wycieczek. Możemy wtedy lepiej poznać Autonomię Palestyńską, przeżyć przekroczenie granicy oraz doświadczyć tego jak mur, który zmniejszył ilość zamachów (wg Izraelczyków) jest jednocześnie separatorem pomiędzy ludźmi. Opowiadamy jak dojechać samodzielnie do Betlejem i o czym powinniśmy wiedzieć jadąc tam.

Podróż do Betlejem by zobaczyć street art

Do Betlejem ludzie przyjeżdżają w większości albo by zobaczyć Bazylikę Narodzenia i wejść do groty, w której urodził się Jezus. albo by zobaczyć street art, który w sposób naturalny zagościł na murze po stronie palestyńskiej.

Kuba opowiada co ciekawego jest w Bazylice, jak uniknąć tłumów podczas jej zwiedzania. Jest to niesamowite miejsce, które warto zobaczyć.

Betlejem, jest znane ostatnio z tego, że zostało wybrane przez Banksy’ego na siedzibę hotelu Walled Off Hotel, tu także od 2005 cyklicznie zostawia swoje prace na ścianach i murze. Są one znane z podejmowania tematu konfliktu izraelsko – palestyńskiego w sposób ironiczny. Opowiadamy jak najlepiej zabrać się do organizacji spaceru, podczas którego, obejrzymy wszystkie murale Banksy’ego oraz napijemy się piwa w jego hotelu.

Zapraszamy serdecznie na rozmowy o dobrych, pięknych i prawdziwych podróżach. Będzie nam niezmiernie miło spędzić z Tobą te pół godziny co tydzień!

Leave a comment