Co jest ciekawego w Kirgistanie? Małym państwie leżącym w Azji Centralnej, ojczyźnie byłych plemion koczowniczych, miejscu gdzie widok jurt to nadal codzienność? Co przyciąga ludzi do drugiego najgłębszego jeziora świata – Issk Kula na północy Kirgistanu? Co można tu robić by ciekawie spędzić wyjazd? Na te wszystkie pytania postaramy odpowiedzieć w dzisiejszym odcinku.
O czym rozmawialiśmy w tym odcinku?
[ 00:00 ] Wstęp [ 01:15 ] Nasza przygoda z wynajętym samochodem w Kirgistanie [ 02:44 ] Współczesne legendy kirgiskie: czupakabra [ 04:53 ] Inne stwory o których można usłyszeć w Kirgistanie [ 05:18 ] Czemu kirgiscy szamani chcą pomóc Stanom Zjednoczonym? [ 07:01 ] Kolejna wielka tajemnica Kirgistanu – jak to się stało, że jest demokracją? [ 12:12 ] Kobieta prezydent w Kirgistanie [ 13:55 ] Prezydent poeta kirgiski, którego można posłuchać na YouTube [ 15:00 ] Specjalne Oddziały Babuszek [ 16:13 ] Pogrom Uzbeków w Oszu w 2010 roku [ 18:29 ] Powrót do tradycji ludów koczowniczych [ 19:18 ] Epos Manasa [ 20:28 ] Konopie w Kirgistanie [ 24:18 ] Zakończenie
Opowiemy o sinusoidzie władzy, którą cały czas kontrolują obywatele.
Ale będzie też o różnorodności etnicznej i tym, że czasem kropla przelewa czarę i w XXI wieku jesteśmy cichymi świadkami pogromów etnicznych. Opowiemy również o tradycjach jak Kok Baru czy epos Manasa. Bo coś trzeba znaleźć w tak młodym społeczeństwie co będzie mogło związać wszystkich ludzi w całość.
A na samym końcu będzie o marihuanie, a raczej samosiejkach konopi i tym, że można je spotkać wszędzie. Konopie rosły tu już od wielu lat, a w Związku Radzieckim to jezioro Issyk Kul było celem hippisów, chcących pochillować na brzegach jeziora. Dziś w Kirgistanie grozi 20 lat więzienia z posiadanie tych narkotyków, więc nie dajcie się zwieść ich ciągłą obecnością.