fbpx

Kopernik na Pomorzu

Zapraszam na podróż po Pomorzu śladami jednej z najciekawszych postaci naszej historii – i najważniejszych w historii świata w ogóle. Człowiek, który wymyślił jedno z podstawowych praw ekonomii, byl pionierskim tłumaczem, odważnym politykiem, cenionym lekarzem, a przy tym – wedle wszelkiego prawdopodobieństwa – po prostu fajnym gościem, oddanym przede wszystkim nauce, robiącym karierę niejako przy okazji – jak to na geniusza przystało. Człowiek, który napisał jedno z najbardziej przełomowych dzieł w historii ludzkości, a potem trzymał je w szafie przez prawie 10 lat, bo się bal co ludzie powiedzą.

Gdyby nie szczęśliwe zrządzenie losu i upór paru prawdziwych przyjaciół nie ukazałoby się „De revolutionibus”, czyli „O obrotach” (bo sfery niebieskie do tytułu dopisał wydawca). Ta historia pełna jest zwrotów akcji i wielkiej polityki, są strzelaniny, miłość i zdrada. Materiał na kilka świetnych filmów i jest prawdziwą zbrodnią przeciwko ludzkości, ze nie powstal o Koperniku żaden dobry, współczesny film. Nawet teraz, gdy mamy 550 rocznice urodzin i 480 rocznice śmierci Mikołaja Kopernika. Na szczęście macie nasz podkast. Jeśli pamiętacie Kopernika jako nudną postać z historii, to obiecuję, ze nudno nie będzie.

W tym odcinku wybrałem sie w dobrą podróż szlakiem Kopernikowskim przez województwo Pomorskie. Skupię sie oczywiście na mniej znanych faktach z życia Kopernika, a zobaczycie, że było bardzo barwne.

Ruszyłem na Szlak Kopernikowski rowerem i opowiem oczywiście o miejscach na tymże szlaku związanych z naszym astronomem. W programie m.in największy kibel na świecie, martwi mistrzowie, nocne zdobywanie Malborka, zamek z wyobraźni i najwolniejsze z miast.

Zamek w Kwidzynie z gdaniskiem na pierwszym planie
Mistrz Ludolf Koenig von Wattzau
płyta nagrobna pomezańskiego biskupa
Diabełek wskazujący drogę do kibelka w Malborku
Kopernik w Malborku
Zamek w Sztumie
Wisła w okolicach Gniewu
Wielki mistrz w krypcie kwidzyńskiej katedry
Diabeł z katedry w Kwidzynie

Zadanie współfinansowane ze środków Samorządu Województwa Pomorskiego

Leave a comment