fbpx

Jerozolima: z dala od Jezusa

Jerozolima wielowymiarowe miasto
Jerozolima od lat wyzwalała w ludziach skrajne emocje i powodowała mocne konflikty. Miasto, które jest bardzo ważne dla 3 monoteistycznych religii: chrześcijaństwa, judaizmu i islamu, jest fascynującym tyglem, które nigdy nie jest spokojne i robi ogromne wrażenie, nawet na ludziach niewierzących.

O czym rozmawialiśmy w tym odcinku?
[00:00] Wstęp
[01:32] Syndrom jerozolimski
[10:31] Wzgórze Świątynne
[12:36] Stare Miasto w Jerozolimie
[14:16] Podziemia Jerozolimy
[17:41] Jerozolima jako mieszanka kulturowo – religijna
[20:35] Bazylika Grobu Pańskiego
[23:24] Widok na Stare Miasto z dachów
[25:27] Mea Shearim – dzielnica ortodoksyjnych Żydów 
[28:36] Jerozolima Zachodnia – co możemy w niej zobaczyć
[33:45] Zakończenie

 
Wnętrze jednej z sal w Instytucie Jad Waszem
Wnętrze jednej z sal w Instytucie Jad Waszem

To tutaj ludzie doznają tak głębokiego szoku, że corocznie minimum 50 osób zapada na syndrom jerozolimski.

Opowiadamy czym się on charakteryzuje i kto jest najbardziej podatny na tą przypadłość. Z syndromem jest również związana historia podpalenia meczetu Al-Aksa na Wzgórzu Świątynnym, która miała w tym roku swoje pięćdziesięciolecie i była szeroko przypominana na łamach mediów islamskich. Co ciekawe w tym roku, podczas pożaru katedry Notre-Dame, meczet Al- Aksa również płoną, chociaż w bardzo małej skali i nie spowodowało to większych zniszczeń.

Samo Wzgórze Świątynne jest obowiązkowym miejscem do odwiedzenia podczas pobytu w Jerozolimie. Warto zapoznać się z informacjami w jakich godzinach będzie je można zwiedzać, gdyż dostęp jest ograniczony i uzależniony od modłów w meczecie. Sprawia to, że godziny wejść są często zmieniane i może to pokrzyżować nasze plany zwiedzania. Samo miejsce jest fascynujące ze względu na swoją bogatą historię i warto przemyśleć zwiedzanie razem z przewodnikiem.

Jerozolima wielowymiarowe miasto kultu

Jerozolima to nie tylko to co widzimy na powierzchni, ma również atrakcje ukryte pod ziemią.

Kuba opowiada co jest dostępne dla zwiedzających i czy warto jest zejść do podziemi. Izraelczycy wciąż prowadzą badania archeologiczne pod miastem, o czym możemy przeczytać w grudniowym numerze National Geographic.

Chodząc po starym mieście w Jerozolimie nie ominiemy zapewne Bazyliki Grobu Pańskiego. Jest to miejsce, w którym jak w soczewce widać różnorodność religijną. By móc spokojnie zwiedzić to miejsce polecamy przyjść o świcie, zanim do Jerozolimy dotrą zorganizowane wycieczki. Będziemy wtedy oglądać ją bez tłumów, co ma ogromne znaczenie na nasz odbiór tego miejsca. Ciekawym pomysłem jest także obejrzenie Jerozolimy – z dachów budynków – trzeba jednak zapytać miejscowych a często dać się zaprowadzić do takiego miejsca.

Chcąc zobaczyć jak żyją ortodoksyjni Żydzi będzie nas na pewno korciło by wybrać się do ich dzielnicy – Mea Shearim. Musimy jednak pamiętać by przestrzegać zasad panujących w tym miejscu, szczególnie dotyczy to kobiet i ich ubioru.

Warto też wybrać się do Jerozolimy Zachodniej, gdzie najciekawszymi atrakcjami są Muzeum Izraelski oraz instytut Jad Vashem.

 

Leave a comment