Po przesłuchaniu naszego podcastu o kolei transsyberyjskiej będziesz wiedzieć jak zorganizować wyjazd samodzielnie by był udany. Opowiadamy jak zakupić bilet i jakie są ceny oraz jakie miejsce wybrać. Dowiesz się co wziąć ze sobą do pociągu i jak wygląda jazda transsibem. Dokładnie odszyfrujemy oznaczenia z systemu rezerwacyjnego, byś mógł cieszyć się klimatyzacją i gniazdkami koło łóżka. Co jest takiego w kolei transsyberyjskiej, że jest tak znana? Posłuchaj!
O czym rozmawialiśmy w tym odcinku?
[00:00] Wstęp
[00:47] Ogólnie o transsibie
[01:47] Jak z Polski dotrzeć na dworzec jarosławski w Moskwie
[04:53] Historia kolei transsyberyjskiej
[07:57] Sieć połączeń kolei transsyberyjskiej
[10:29] Jak samodzielnie kupić bilet na pociąg kolei transsyberyjskiej?
[12:49] Rodzaje pociągów kursujących na trasach transsyberyjskich
[16:29] Klasy wagonów kursujących na trasach transsyberyjskich
[22:17] Ceny biletów w zależności od terminu oraz rodzaju pociągu i klasy
[26:17] Instytucja prowadnika/prowadnicy w pociągu – kim jest?
[28:34] Co dzieje się w pociągu podczas pierwszej godziny jazdy
[29:21] Jedzenie w kolei transsyberyjskiej
[34:01] Alkohol w kolei transsyberyjskiej
[35:30] Co zabrać ze sobą do pociągu
[36:56] Godziny używane przy podawaniu rozkładu jazdy pociągów
[37:38] Jak zacząć rozmowę z towarzyszami podróży?
[38:12] Przewożenie rowerów w kolei transsyberyjskiej
[40:09] Zapowiedź odcinka o Irkucku i Bajkale
[41:08] Zakończenie
Link do strony kupowania biletów kolei transsyberyjskiej (wersja angielska)
Nazwa aplikacji mobilnej kolei rosyjskich: RZD Passengers: Android, iOS, Windows
W tańszych pociągach kolei transsyberyjskiej wpsółtowarzyszami podróży są Chińczycy
Jezioro Bajkal: nasz praktyczny przewodnik po okolicy
Wycieczka koleją transsyberyjską jest celem wielu wyjazdów do Rosji. Jest to najdłuższa linia kolejowa na świecie, która łączy Moskwę z Władywostokiem, Ułan Bator w Mongolii i Pekinem w Chinach. Przebiega przez 8 stref czasowych i dwa kontynenty. Już sam rozkład wnętrz wagonów rosyjskich oraz otoczka kolei transsyberyjskiej jest ogromną atrakcją turystyczną.
Powstała w 1916 roku i była ostatnim dużym sukcesem inżynieryjnym caratu przed Rewolucją. Największym wyzwaniem było jednak przeprowadzenie linii przez wielkie rzeczki syberyjski. Mosty były więc kluczem do sukcesu. Dzięki jej powstaniu oblicze Rosji zmieniło się nie do poznania. W końcu przemieszczanie się ze wschodu na zachód kraju było wygodne i proste.
Praktycznie o kolei transsyberyjskiej
Wszystkie pociągi dalekobieżne, jadące na wschód odchodzą z Dworca Jarosławskiego. Jest to najbardziej uczęszczany dworzec w Moskwie. By móc kupić bilety na kolej transsyberyjską trzeba wiedzieć o kilku rzeczach, by decyzja o wyborze nitki którą pojedziemy, rodzaju pociągu i wagonu oraz miejsca, były jak najbardziej zbliżone do naszych oczekiwań. O tym wszystkim opowiadamy z dużą dokładnością, tak by po przesłuchaniu naszej rozmowy można było dokonać zakupu biletu.
Kolej transsyberyjska nie jest jedną linią, a siecią, składającą się z linii: transsyberyjskiej (z Moskwy do Władywostoku), transmongolskiej (Moskwa – Ułan Ude – Ułan Bator-Pekin), transmandżurskiej (Moskwa – Pekin wzdłuż Bajkału) oraz bajkalsko – amurskiej magistralii. Najpopularniejszą wśród turystów jest linia transsyberyjska (z pociągiem Rosija #001/#002) oraz transmongolska (gdy kolejnym krajem, który chce się odwiedzić jest Mongolia).
Wnętrze wagonu plackarty w kolei transsyberyjskiej
Zanim nie odkryliśmy speckupe dla rowerów wrzucaliśmy je na górną półkę
Wyjaśniamy jaką rolę w train lajfie pełni prowadnica/prowadnik, jak wygląda kwestia bagaży (także przewożenia rowerów) oraz co powinniśmy wziąć do pociągu by nasza podróż była komfortowa. Jedzenie, podczas podróży transsibem także jest ważne. W każdym wagonie mamy dozownik wrzątku, w wielu pociągach są restauracje, a na przystankach można jeszcze zobaczyć “babuszki” sprzedające swoje wypieki (ta opcja jest wg nas najsmaczniejsza i najlepsza). Opowiadamy również o tym czy damy radę wziąć prysznic podczas naszej podróży.