fbpx

Bajkał: jezioro, zalewane falą turystów

Co warto wiedzieć o Bajkale?
Po przesłuchaniu tego odcinka dowiesz się: czy warto w drodze nad Bajkał zatrzymać się w Irkucku? Opowiemy co zwiedzić na wschodnim a co na zachodnim brzegu a także co robić nad Bajkałem i kiedy się tam wybrać. Wraz ze wzrostem ilości turystów jezioro zaczęło być zagrożone. Jeśli chcesz wiedzieć czy Rosjanie wprowadzą opłaty i pozwolenia na pobyt nad Bajkałem oraz czemu chińscy turyści nie są tam witani radośnie to posłuchaj podcastu.

O czym rozmawialiśmy w tym odcinku?
[00:00] Wstęp.
[00:59] Czemu Bajkał jest taki super?
[03:08] Jaki środek transportu wybrać i czy zostać na chwilę w Irkucku?
[04:56] Polskie akcenty w rejonach Bajkału
[07:04] Co warto zobaczyć nad Bajkałem a co można sobie darować?
[09:51] Olchon – tego nie można przegapić
[11:16] Wycieczka Kuby i Wichra po zamarzniętym Bajkale
[12:56] Dwa sezony nad Bajkałem (zimowy oraz letni), najlepszy czas na wyjazd
[19:19] Co jest ciekawego na brzegu wschodnim Bajkału
[20:04] Książka “Po Bajkale, rowerem po Syberii”
[21:51] Ochrona omula w praktyce
[23:06] Problemy środowiska naturalnego rejonów Bajkału (jakość wody)
[25:28] Jak za duża ilość turystów wpływa na Bajkał
[28:38] Czemu mieszkańcy Bajkału nie cieszą się na widok chińskiej wycieczki?
[34:00] Czy ilość turystów odwiedzających Bajkał będzie limitowana?
[35:53] Co zrobić by było lepiej i jak być odpowiedzialnym turystą nad Bajkałem?
[39:16] Zakończenie

Co warto wiedzieć o Bajkale?

Link do ebooka Kuby “Po Bajkale, rowerem przez Syberię”:
https://www.swiatksiazki.pl/po-bajkale-5707263-e-book.html

Bajkał to jezioro, nad którym mamy dwa sezony turystyczne: letni i zimowy. Nie oznacza to jednak, że są to jedyne momenty na zobaczenie tego rejonu. Okres zimowy, w którym jezioro jest zamarznięte to grudzień/styczeń aż do maja. Jezioro ze względu na swoje rozmiary podczas lata nagrzewa się i dość długo opiera się mrozowi, dlatego lód pojawia się tu później. Powoduje to troszkę inny rozkład sezonu turystycznego, o czym warto wiedzieć.

 

Bramą do Bajkału jest Irkuck i warto zatrzymać się w nim by zobaczyć chociażby cudowną drewnianą architekturę. Z tego miasta mamy już blisko nad Bajkał. Możemy dotrzeć nad jego brzegi pociągiem, samochodem, marszrutką lub szybką łodzią.

Ozdobne okiennice drewnianego domu w Irkucku
Ozdobne okiennice drewnianego domu w Irkucku

Na zachodnim brzegu mieszczą się główne atrakcje jeziora, jednak jest tam dużo turystów. By uniknąć tłoku Kuba proponuje wycieczkę na brzeg wschodni, który nie jest tak bardzo popularny wśród turystów. Warto też aktywnie spędzić czas nad Bajkałem i wybrać się na trekking.

Z roku na rok ilość turystów przyjeżdżających nad Bajkał zwiększa się.

Po zamknięciu kombinatu celulozowego w 2013 roku okazuje się, że jest to w tym momencie jedno z największych zagrożeń dla ekosystemu. Brak oczyszczalni ścieków oraz niekontrolowany rozwój hoteli sprawiają, że delikatny ekosystem jeziora zaczyna być zagrożony, a wraz z nim wiele gatunków roślin i zwierząt. Coraz więcej osób dostrzega to zagrożenie, stąd pomysł na wprowadzenie limitacji ilości osób odwiedzających Bajkał a także opłat za pobyt.

Kolejnym zagrożeniem jest Chiński biznes turystyczny. Po aneksji Krymu przez Rosję Chińczycy dostali możliwość dzierżawy gruntów i wejścia ze swoim biznesem nad Bajkał. Spowodowało to powstanie chińskich hoteli, które obsługują chińskich turystów. Niestety sposób zwiedzania sprawia, że ludność miejscowa nie ma prawie żadnego zarobku z ich pobytów. Mają powiem swoich kierowców, przewodników, nawet jedzenie przywożone jest z Chin. Sprawia to, że miejscowa ludność wyraża swój sprzeciw i doprowadziła nawet do kontroli chińskich hoteli i zakazu funkcjonowania dla wielu z nich.

Co warto wiedzieć o Bajkale?

Jak widać ten popularny kierunek wycieczek zaczyna mierzyć się z wyzwaniami, które dotyczą większości popularnych miejsc. Zbyt intensywny ruch turystyczny i brak przygotowania infrastruktury powodują duże zagrożenie dla ekosystemu jeziora. Czas pokaże jaki schemat przyjmą Rosjanie by rozwiązać ten problem. Póki co, możemy spróbować podejść do sprawy jak najrozsądniej i starać się by nasza podróż w te rejony nie pogarszała istniejących już problemów.

Podcast w większość oparty jest na rozmowie z Kubą. Jest on wschodoznawcą, który mieszkał pół roku w Irkucku oraz wielokrotnie bywał tam, sam oraz oprowadzając turystów. Przejechał je również w zimie na rowerze, co zaowocowało książką o której mówimy również w podcaście

Leave a comment